History
If you have any information regarding the history for The Pride of West, please email that information to [email protected]
Student Leaders 2022-2023
Drum Majors
Nicole Enders- Head Drum Major
Ryan Gerik- Assistant Drum Major
Rileigh Case- Guard Captain
Woodwind Section Leaders
Haley Souders- Flute
Kaitlyn Finch- Flute
Isela Perez- Clarinet
Maria Gutierrez- Clarinet
Shailyn Harris- Low Reeds
Nicholas Thompson- Trumpet
Ben Brown- Trumpet
Shayne Adams- French Horn
Jolie Olson- Percussion
Jace Kirkpatrick- Percussion
Student Leaders
2021-2022
Drum Majors
Joshua Heath – Head Drum Major
Alexia Renteria – Assistant Drum Major
Isela Perez - Assistant Drum Major
Rileigh Case- Guard Captain
Woodwind Section Leaders
Taylor Means- Flute
Haley Souders- Flute
Nicole Enders - Alto Saxophone
Courtney Coffer - Low Reed
Brass Section Leaders
Laden Webb- High Brass
Caidn Kocian- Low Brass
Percussion Section Leaders
Jolee Olson
Ryan Gerik
Officers
Maria Herrera- Perez - Librarian
TBA - Loading Crew Chief
Landen Webb - Quartermaster
Student Leaders 2020-2021
Drum Majors
Kaylin Gerik – Head Drum Major
Dylan Lott – Assistant Drum Major
Jesse Corvin - Assistant Drum Major
Woodwind Section Leaders
Skylar Schaffer - Flute
Lizvet Alvarado- Flute
Sonia Perez - Clarinet
Isela Perez - Clarinet
Leigha Adair - Clarinet
Jake Woosley - Alto Saxophone
Courtney Coffer - Low Reed
Brass Section Leaders
Jillian Sexton- Trumpet
Hayden Kirkpatrick - Trumpet
Alexia Renteria - Trombone
Joshua Heath- Baritone
Caidn Kocian-Tuba
Percussion Section Leaders
Shyanne Shilling- Battery
Ryan Gerik - Snare
Hailey Routson - Front Ensemble
Officers
Laura Perez - Librarian
Alexia Renteria - Loading Crew Chief
Skylar Schaffer - Quartermaster
Student Leaders 2019-2020
Drum Majors
Rachel Coffer – Head Drum Major
Dylan Lott – Assistant Drum Major
Jose Limones - Assistant Drum Major
Woodwind Section Leaders
Skylar Schaffer - Flute
Lizvet Alvarado- Flute
Kaylin Gerik - Clarinet
Sonia Perez- Clarinet
Jesse Corvin - Alto Saxophone
Joshua Withers - Low Reed
Brass Section Leaders
Cameron Wood- Trumpet
Taylor Kaluza - Trumpet
Xavion Harris - Trombone
Kyle Suttle - Baritone/Tuba
Percussion Section Leaders
Shyanne Shilling- Battery
Christian Monthie - Snare
Hailey Routson - Front Ensemble
Officers
Raven Griffin - Librarian
Reece Griffin/Shaela Bivens - Loading Crew Chief
Christian Hudson - Quartermaster
Student Leaders 2018-19
Drum Majors
Shelby Kocian – Head Drum Major
Alex Harper – Assistant Drum Major
Jose Limones - Assistant Drum Major
Woodwind Section Leaders
Skylar Schaffer - Flute
Monica Brown - Clarinet
Ashlyn Williams - Clarinet
Kaylin Gerik - Clarinet
Emma Nors - Alto Saxophone
Dylan Lott - Low Reed
Brass Section Leaders
Lauren Dudik - Trumpet
Taylor Kaluza - Trumpet
Cameron Wood - Trumpet
Robert Valadez - Mellophone
Rachel Coffer - Mellophone
Xavion Harris - Trombone
Natalie Breese - Baritone
Percussion Section Leaders
Connor Truitt - Tenor / Battery
Thomas Stone-Burkett - Snare
Christian Monthie - Front Ensemble
Officers
Andrea Guerra - Librarian
Robert Valadez - Loading Crew Chief
Natalie Breese - Quartermaster
Student Leaders 2017-18
Drum Majors
Elaine Enders – Head Drum Major
Shelby Kocian – Assistant Drum Major
Alex Harper – Assistant Drum Major
Woodwind Section Leaders
Madison Nichols - Flute
Keslea Zuehlke - Flute
Christy Bitterman - Clarinet
Ashlyn Williams - Clarinet
Monica Brown - Clarinet
Andrea Castillo- Tenor Sax
Emma Nors - Alto Saxophone
Victoria Fonseca - Alto Saxophone
Brass Section Leaders
Jose Limones - Trumpet
Lauren Dudik - Trumpet
Payton Ferguson - Mellophone
Rachel Coffer - Mellophone
Allison Janek - Low Brass
Percussion Section Leaders
Connor Truitt - Battery
Lorelei Uptmore - Front Ensemble
Officers
Andrea Guerra - Librarian
Allison Janek - Loading Crew
Payton Ferguson - Quartermaster
Student Leaders 2016-2017
Drum Majors
Ryan Hurst – Head Drum Major
Kearstyn Woodard – Assistant Drum Major
Elaine Enders – Assistant Drum Major
Woodwind Section Leaders
James Hollingsworth – Head Woodwind Section Leader
Shelby Kocian
Sofia Guerra
Tori Fonseca
Christy Bitterman
Monica Brown
Emma Nors
Brass Section Leaders
Nathan Nors – Head Section Leader
Natalie Breese
Allison Janek
Alex Harper
Austin Wood
Percussion Section Leaders
Hunter Strickland – Head Section Leader
Connor Truitt
Katelyn Mayes
Guard Captain
Kate McCaig
Officers
Michaela Niemeyer - Librarian
Nathan Nors - Loading Crew
Madeleine McCaig - Quartermaster
Student Leaders 2015 - 2016
Cameron Pustejovsky – Head Drum Major
Ryan Hurst – Assistant Drum Major
Kearstyn Woodard – Assistant Drum Major
Hunter Strickland – Percussion Section Leader
Katelyn Mayes – Percussion Section Leader
Nathan Nors – Low Brass Section Leader
Allison Janek – Low Brass Section Leader
James Hollingsworth – Low Reed and Alto Section Leader
Victoria Fonseca – Low Reed and Alto Section Leader
Tucker Firasek – High Brass Section Leader
Austin Wood – High Brass Section Leader
Elaine Enders – Clarinet Section Leader
Erin Sepeda – Clarinet Section Leader
Michelle Enders – Flute Section Leader
Sofia Guerra – Flute Section Leader
Student Leaders 2014 - 2015
Kyle Zuehlke - Head Drum Major
Alexus Mayo - Assistant Drum Major
Danny Norton - Assistant Drum Major
Shelby Goff - Captain
Kearstyn Woodard - Captain
Michelle Enders - Section Leader
Ryan Hurst - Section Leader
Blaine Kolar - Section Leader
Cameron Pustejovsky - Section Leader
Magen Sepeda - Section Leader
Erin Sepeda - Section Leader